Komisja Europejska na początku października 2022 roku zatwierdziła zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W poprawkach pojawił się nowy obszar F “Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. W ramach podjętych decyzji będzie można uzyskać środki m. in. na proekologiczne inwestycje – instalacje i urządzenia produkujące oraz wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Na co można przeznaczyć dotację na “Zieloną energię w gospodarstwie rolnym”?
Celem nowego obszaru wsparcia będą indywidualne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne oraz infrastrukturę pozwalającą na optymalne wykorzystanie tej energii.
Dotację na odnawialne źródła energii rolnicy będą mogli przeznaczyć m.in. na:
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej nieprzekraczającej 50 kW
- zakup i montaż pompy ciepła (jeśli będzie stanowić integralną częścią instalacji fotowoltaicznej)
- zakup i montaż magazynów energii oraz systemów inteligentnego zarządzania energią, która została wytworzona z tej instalacji
- przygotowanie dokumentacji projektowej, prowadzenie robót budowlanych, nadzór inwestorski, konsultacje i inne usługi lub produkty, związane z realizacją wymienionych wyżej głównych inwestycji;
- zakup m.in. programów komputerów, zakup patentów, licencji, praw autorskich, służących realizacji głównych przedsięwzięć.
Uwaga! W przypadku instalacji PV zlokalizowanych na dachu, wsparcie będzie mogło zostać przyznane jedynie tam, gdzie pokrycie dachowe nie zawiera azbestu.
Jakie są warunki otrzymania dotacji?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać rolnikom dotacje na instalacje fotowoltaiczne, o ile wyprodukowana przez nią energia elektryczna będzie zużywana do obsługi urządzeń występujących w gospodarstwie rolnym.
Chociaż szczegóły dotyczące warunków poznamy dopiero przy ogłoszeniu naboru wniosków w ramach „Zielonej energii w gospodarstwie rolnym”, to już teraz wiadomo, że wsparcie będzie przyznawane tym gospodarstwom, które dzięki energii ze słońca będą w stanie poprawić swoją rentowność.
Jeden beneficjent będzie mógł otrzymać maksymalnie do 150 tys. zł
Po spełnieniu odpowiednich wymagań rolnik otrzyma dotację w postaci zwrotu do:
- 60% kosztów kwalifikowanych, które dotyczą młodych rolników oraz inwestycji zbiorowych lub
- 50% kosztów kwalifikowanych, które dotyczą pozostałych operacji i nie wynoszą mniej niż 30% kosztów kwalifikowanych